Share this:

McCracken County Mustang Madness schedule, top player list

Jalen Green, Prolific Prep, is one of the nation’s top seniors.

PADUCAH — Here is the schedule for McCracken County Mustang Madness that starts this afternoon with all games at McCracken County High School (all times are CST).

Thursday, Jan. 2
4:00 McCracken County (KY) v Madisonville-North Hopkins (KY) girls
5:30 Arizona Compass (AZ) v Our Saviour Lutheran (NY)
7:00 Callaway (MS) v Curie (IL)
8:30 McCracken County (KY) v Crittenden County (KY)
10:00 Trinity International (NV) v Orangeville Prep (CAN)

Friday, Jan. 3
4:00 Dream City Christian (AZ) v The Rock (FL)
5:30 Core4 Academy (GA) v Trinity International (NV)
7:00 Marshall County (KY) v Callaway (MS)
8:30 Prolific Prep (CA) v Word of God Christian (NC)
10:00 Orangeville Prep (CAN) v Arizona Compass (AZ)

Saturday, Jan. 4
9:00am Prodigy Prep (FL) v Balboa School (CA)
10:30am McCracken County (KY) v Murray (KY) girls
12:00 Lyon County (KY) v Marshall County (KY)
1:30 The Rock (FL) v Core4 Academy (GA)

Saturday, Jan. 4
4:00 Our Saviour Lutheran (NY) v Central Pointe Christian (FL)
5:30 Word of God Christian (NC) v Dream City Christian (AZ)
7:00 McCracken County (KY) v Poplar Bluff (MO)
8:30 West Oaks (FL) v Prolific Prep (CA)
10:00 Aspire Academy (KY) v Minnesota Prep (MN)

Sunday, Jan. 5
10:30am Balboa School (CA) v Tennessee Prep (TN)
12:00 Central Pointe Christian (FL) v Aspire Academy (KY)
1:30 Paducah Tilghman (KY) v Prodigy Prep (FL)
3:00 St. Louis Christian (MO) v West Oaks (FL)
4:30 Murray (KY) v University Heights (KY)
6:00 Minnesota Prep (MN) v Wesley Christian (KY)

Here is a look at the top players scheduled to play in the event compiled by Jesse Brewer of the Grind Session:

Offers in (parentheses)
# – denotes final list
GF – denotes golf prospect

Arizona Compass (AZ)
2020
Eduardo Andre (Auburn, Houston, Mississippi St., UTSA)
Ariel Bland (Southern Utah) Int. Air Force, App. St., UCF, Wisconsin
Fallou Diagne (Arizona St., CS Fullerton, Mississippi Valley St., New Mexico, Ole Miss, Pepperdine, Texas Tech)
Xavier DuSell- Northern Colorado
Seryee Lewis (Brown, Columbia, Loyola (MD), Milwaukee, Murray St., New Mexico, NJIT, Robert Morris, St. Louis, SIU, Southern Utah, UIC, UT-Martin, Western Illinois, Yale) Int. Illinois, Wisconsin
Sincere Parker (Grand Canyon, Green Bay, Little Rock, Long Beach St., New Mexico, UIC)
Jabari Walker (CS Northridge, Illinois St., Montana St.) Int. Cal, St. John’s, St. Mary’s
2021
#42 (Top 247) Josh Primo (Akron, Alabama, Auburn, Cal, Creighton, Ohio St., Oregon, TCU, Utah, VA Tech) Int. Duquesne, Gonzaga, Kentucky, Maryland, Oregon
#57 (ESPN) Frankie Collins (Arizona St., Columbia, Eastern Washington, Kansas, Minnesota, New Mexico, Oklahoma, Texas A&M, TCU, UNLV, UTEP, VA Tech, Washington St.) Int. Auburn
#73 (Top 247) TyTy Washington (Arizona St., DePaul, Grand Canyon, Hofstra, UL-Monroe, Loyola Marymount, Marquette, Maryland, Montana, Nevada, Oklahoma, Pacific, Pepperdine, Portland, Portland St., Santa Clara, TCU, UCSB, Washington St.)
#83 (Top 247) Maxwell Lewis (Arizona St., DePaul, Nevada, New Mexico, Oklahoma, Texas A&M, TCU, Utah, Washington St.) Int. Auburn, Loyola Marymount, Maryland, Oregon

Aspire Academy (KY)
2020
TJ Montgomery Int. Kansas, Louisville, Miami, VA Tech
Gethro Muscadin- Kansas
2021
Cherif Kanouté Int. Evansville
2022
DJ Jackson Int. Texas A&M
David Tubek (Youngstown St.)

Balboa School (CA)
2020
De’Shaun Cooper (Cal Poly Pomona, Chico St., Colorado St.-Pueblo, Robert Morris, San Francisco St., Sonoma St.) #
EJ Neal (Brown, Montana, Northern Colorado) Int. Hawaii, Montana
2021
Solomon Little Int. Northern Colorado

Callaway (MS)
2021
#22 (ESPN) Daeshun Ruffin (Alabama, Auburn, Houston, LSU, Mississippi St., Ole Miss, Southern Miss, UAB)

Central Pointe Christian (FL)
2020
Jonathan Aybar- North Florida
Luis Rolón- Florida Gulf Coast
Víctor Rosa- Florida Gulf Coast
2021
Ramses “RJ” Mélendez (Florida, FAU, UMass, Oklahoma St., Rhode Island, USF, St. John’s) Int. Arkansas, TCU, UCF
Modibo Sanogo (Siena, Stetson)

Core4 Academy (GA)
2020
Jaden Walker- Iowa State

Curie (IL)
2020
Ramean Hinton- SEMO
Saiveon Williams (DePaul)

Dream City Christian (AZ)
2020
#29 (Rivals) MarJon Beauchamp- Forgoing college to train for the draft
Jalin Anderson- UC-Riverside
Maj Dusanić- San Francisco
Jhaylon Martinez- UNLV
Brandyn Talbot (UTEP)
2021
#23 (Top 247) Alex Tchikou (Arizona St., Baylor, Fresno St., George Washington, Kansas, Maryland, Mississippi St., NC St., Nebraska, Nevada, Oklahoma St., Ole Miss, Oregon, TCU, Texas A&M, UCLA, UNLV, USC, WKU, Wyoming) Int. Creighton, Gonzaga, Southern Miss, Virginia
#36 (ESPN) Arthur Kaluma (Oklahoma St., St. John’s, SMU, Texas A&M, Texas Tech, UNLV, USC)
2023
Ky Green (UCSB)

Lyon County (KY)
2024
#3 (Coast 2 Coast) Travis Perry

Marshall County (KY)
2020
GF Tyler Powell- Murray State (golf)
2021
#21 (ESPN) Zion Harmon (Kansas, LSU, Louisville, Maryland, Murray St., Seton Hall, WKU) Int. Kentucky #
GF Jay Nimmo- Mississippi State (golf)

McCracken County (KY)
2020
Jackson Sivills- Murray State
Minnesota Prep (MN)
2020
Lu’Cye Patterson (Idaho St.)
2021
PJ Edwards (SIU)

Our Saviour Lutheran (NY)
2020
Dylan Addae-Wusu- St. John’s
Posh Alexander- St. John’s
Max Amadasun- Pittsburgh
2021
Maximus Edwards (Bryant, Fairfield, Hofstra, Robert Morris, Sacred Heart, Towson)
Daniel Rivera (Manhattan, St. Louis)
2022
Jaquan Sanders (Creighton, Hofstra, UMass, St. John’s)
Ibine Ayo Sadiku (St. John’s)

Orangeville Prep (CAN)
2020
#55 (Top 247) Matthew-Alexander Moncrieffe (Arizona St., Florida, Georgetown, GA Tech, Oregon, Seton Hall, Tulane, Vanderbilt, Washington St.) Int. Michigan, SMU
Lorenzo Downey (Towson)
Jeff Ngandu (Boise St., James Madison, Kansas St., Utah Valley)
Alex Nwagha- James Madison
Shemar Rathan-Mayes (Southern Utah, UIC)
Coleman Stucke- Northeastern
2021
Darius DeAveiro (James Madison)

Prodigy Prep (FL)
2021
Emmanuel Maldonado (Bethune-Cookman) Int. FGCU, GA Tech, Iowa St., Kansas St., Murray St., North Florida

Prolific Prep (CA)
2020
#3 (all sources) Jalen Green (Alabama, Arizona, Auburn, Cal, Cincinnati, UConn, Creighton, Florida St., Fresno St., Kansas, Kentucky, Maryland, Memphis, Oklahoma St., Oregon, San Diego St., UCLA, UNLV, USC, UTEP, Villanova, Washington)
#21 (ESPN) Nimari Burnett- Texas Tech
#87 (Top 247) Saba Gigiberia- Georgia Tech
Coleman Hawkins- Illinois
Mawot Mag- Rutgers
Jack Wetzel Int. Northern Iowa, South Dakota St., UIC
2021
#50 (Top 247) Frank Anselem (Alabama, Arizona, Arizona St., Arkansas, Auburn, Clemson, DePaul, Florida, Georgia, GA Tech, Kansas, Kansas St., LSU, Nebraska, New Mexico, Ole Miss, Oregon, Penn St., Rutgers, TCU, Tennessee, USC, VA Tech, Wake Forest, Xavier) Int. Gonzaga
2022
Enkhiin-Od “Mike” Sharavjamts (Eastern Washington)

The Rock (FL)
2020
Lenzy “LJ” Hancock (Jacksonville, North Florida)
Kendall Latney (Bryant)
Alec Oglesby- Cleveland State
Jalen Speer- Florida A&M

St. Louis Christian (MO)
2021
Jaden Jones (Alabama, Arizona, Colorado, Delaware St., LSU, Murray St., Rutgers, St. Louis, San Diego St., TCU, USC) Int. Nebraska
Jordan Nesbitt (Iowa, UL-Monroe, Nebraska, Ole Miss, St. Louis, Tulane) Int. Kansas St., Louisville

Tennessee Prep (TN)
2020
Tyrus Baynham (SIU, Temple, UT-Arlington, UT-Martin) Int. Georgetown, Ohio St., USC
2021
Kidtrell Blocker (Buffalo, Cansius, IUPUI, Siena, St. Bonaventure)

Trinity International (NV)
2020
#11 (Top 247) Daishen Nix- UCLA

Wesley Christian (KY)
2020
Madit Lueeth (Long Beach St., San Jose St., South Dakota, UC-Davis, UC-Riverside)
Gabriel Wuor- Stetson

West Oaks (FL)
2020
Selton Miguel- Kansas State
AJ Staton-McCray (App. St., DePaul, Illinois St., UMKC, LA Tech, Northeastern)
Jadrian Tracey (Canisius, FGCU, FIU, Murray St., St. Joseph’s, USF, Tennessee Tech) Int. UCF
2021
#77 (Rivals) AJ Neal (Auburn, FAU, FIU, Florida St., Georgetown, J. Madison, UMKC, Kansas St., Kent St., La Salle, Little Rock, UMass, Oklahoma St., Ole Miss, Rutgers, St. Louis, SMU, USF, Southern Miss, Stetson, TCU, Tennessee Tech, Texas, UCF, WKU) Int. Alabama, Kansas, Boston, Florida, FGCU, Pitt, Tennessee, USC
2022
Fray Nguimbi (Alabama, Iowa St., Little Rock, UL-Monroe, USF, SE Louisiana, Stetson)
Mo Sabiu (SE Louisiana, Stetson, UL-Monroe)

Word of God Christian (NC)
2020
#10 (Rivals) Isaiah Todd- Michigan
Josiah Shackleford (Coppin St.) Int. E. Carolina, UNCG
2021
Saiquone Harris (Norfolk St.)
Omarion Jay (Hampton)
2022
PoBoigh King (Arizona St., Ole Miss)

Leave a Reply